Kontakt dzieci z książką i czasopismem

Rodzice zapewniają dzieciom kontakt z książkami i czasopismami, śledzą stopień zainteresowania ich treścią, pomagają w zrozumieniu nowych informacji, przyczyniają się w ten sposób do konkretnych postępów w rozwoju myślenia i mowy. Poniższe zestawienie odzwierciedla stan możliwości korzystania z czasopism.

Tabela nr 1. Kontakty dziecka z czasopismami dziecięcymi w opinii rodziców.

Posiadanie przez dzieci czasopism

Liczba

%

Tytuły posiadanych czasopism

Liczba

%

Potwierdzenie

30

78,9

Kaczor Donald

9

23,6

Zaprzeczenie

8

21,1

Ciuchcia

7

18,4

Razem

38

100

Kubuś Puchatek

6

15,7

Przyjaciele z zielonego lasu

5

13,1

Odkryj świat

5

13,1

Abecadło

4

10,5

Disney i ja

3

7,8

Zwierzaki

2

5,2

     

Miki-Max

1

2,6

Z tabeli wynika, że blisko 80% dzieci posiada kontakt z czasopismami dziecięcymi. Najbardziej znanymi i najczęściej posiadanymi czasopismami przez dzieci są: „Kaczor Donald”, „Ciuchcia”, „Kubuś Puchatek”, „Przyjaciele z zielonego lasu”, „Odkryj świat”.

Kontakt z książką i czasopismem stanowi podstawowy warunek powodzenia pracy wychowawczej. Proces wychowania rodzinnego składający się z niezliczonych, a jednocześnie niepowtarzalnych sytuacji wychowawczych, wymaga efektywnego oddziaływania pedagogicznego, jeśli ma przynosić pożądane efekty.

W oddziaływaniu na sferę umysłową dziecka rodzice powinni zwracać uwagę na postęp w rozwoju funkcji poznawczych, od których uzależnione jest przygotowanie go do dalszej edukacji. W doborze treści i metod wychowania intelektualnego rodzice muszą uwzględnić wiek rozwojowy dziecka, jego zainteresowania, uzdolnienia i w swojej działalności praktycznej zwracać uwagę na te czynniki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Analiza wyników badań Czynniki mające wpływ na kształtowanie zainteresowań dojrzałość szkolna DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA STEFANA SZUMANA dziecko edukacja Integracja sensoryczna koniec okresu przedszkolnego Kontakt z książką i czasopismem Metody aktywizujące a program wychowania przedszkolnego Metody aktywizujące w wychowaniu przedszkolnym w świetle literatury METODY BADAŃ PSYCHOLOGII PEDAGOGICZNEJ WEDŁUG STEFANA SZUMANA Metodyka i zakres preorientacji zawodowej w wychowaniu przedszkolnym Nauczyciel wychowania przedszkolnego nauka szkolna nauka w szkole NOWE WYCHOWANIE - ZAŁOŻENIA TEORETYCZNE Organizacja i przebieg badań Osoby opiekujące się dzieckiem Pamięć dziecka w wieku przedszkolnym pisanie prac Podstawa programowa wyznacznikiem programów wychowania przedszkolnego pojęcie czasu wolnego w literaturze POZNANIE ŚWIATA - ROZWÓJ PSYCHIKI CZŁOWIEKA praca magisterska Praca nauczyciela prace dotyczące poziomu rozwoju mowy dzieci prace magisterskie prace z pedagogiki Problemy badawcze i hipotezy przedszkole przygotowanie dziecka Przykłady i analiza sytuacji eksperymentalnych próby korygowania wypowiedzi dzieci Rozwijanie czynności umysłowych dzieci start szkolny Uroczystości przedszkolne Uzasadnienie wyboru tematu pracy Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności odróżniania figury i tła u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności rozpoznawania form geometrycznych (stałość spostrzegania) u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności różnicowania stosunków przestrzennych figur u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Współpraca przedszkola z rodzicami Współpraca rodziców z przedszkolem wstęp pracy magisterskiej wychowanie wychowanie przedszkolne Wykorzystanie dramy w przedszkolu zajęcia otwarte Zmienne i wskaźniki ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STEFANA SZUMANA
%d blogerów lubi to: