Kontakt dzieci z książką i czasopismem

Rodzice zapewniają dzieciom kontakt z książkami i czasopismami, śledzą stopień zainteresowania ich treścią, pomagają w zrozumieniu nowych informacji, przyczyniają się w ten sposób do konkretnych postępów w rozwoju myślenia i mowy. Poniższe zestawienie odzwierciedla stan możliwości korzystania z czasopism.

Tabela nr 1. Kontakty dziecka z czasopismami dziecięcymi w opinii rodziców.

Posiadanie przez dzieci czasopism

Liczba

%

Tytuły posiadanych czasopism

Liczba

%

Potwierdzenie

30

78,9

Kaczor Donald

9

23,6

Zaprzeczenie

8

21,1

Ciuchcia

7

18,4

Razem

38

100

Kubuś Puchatek

6

15,7

Przyjaciele z zielonego lasu

5

13,1

Odkryj świat

5

13,1

Abecadło

4

10,5

Disney i ja

3

7,8

Zwierzaki

2

5,2

     

Miki-Max

1

2,6

Z tabeli wynika, że blisko 80% dzieci posiada kontakt z czasopismami dziecięcymi. Najbardziej znanymi i najczęściej posiadanymi czasopismami przez dzieci są: „Kaczor Donald”, „Ciuchcia”, „Kubuś Puchatek”, „Przyjaciele z zielonego lasu”, „Odkryj świat”.

Kontakt z książką i czasopismem stanowi podstawowy warunek powodzenia pracy wychowawczej. Proces wychowania rodzinnego składający się z niezliczonych, a jednocześnie niepowtarzalnych sytuacji wychowawczych, wymaga efektywnego oddziaływania pedagogicznego, jeśli ma przynosić pożądane efekty.

W oddziaływaniu na sferę umysłową dziecka rodzice powinni zwracać uwagę na postęp w rozwoju funkcji poznawczych, od których uzależnione jest przygotowanie go do dalszej edukacji. W doborze treści i metod wychowania intelektualnego rodzice muszą uwzględnić wiek rozwojowy dziecka, jego zainteresowania, uzdolnienia i w swojej działalności praktycznej zwracać uwagę na te czynniki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Analiza wyników badań czyli modyfikatory rozwoju dzieci Czynniki egzogenne Czynniki mające wpływ na kształtowanie zainteresowań dojrzałość szkolna DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA STEFANA SZUMANA dziecko edukacja Efektywność metod aktywizujących Integracja sensoryczna koniec okresu przedszkolnego Kontakt z książką i czasopismem Metody aktywizujące a program wychowania przedszkolnego Metody aktywizujące w wychowaniu przedszkolnym w świetle literatury METODY BADAŃ PSYCHOLOGII PEDAGOGICZNEJ WEDŁUG STEFANA SZUMANA Metodyka i zakres preorientacji zawodowej w wychowaniu przedszkolnym Nauczyciel wychowania przedszkolnego nauka szkolna nauka w szkole NOWE WYCHOWANIE - ZAŁOŻENIA TEORETYCZNE Organizacja i przebieg badań Osoby opiekujące się dzieckiem Pamięć dziecka w wieku przedszkolnym pisanie prac Podstawa programowa wyznacznikiem programów wychowania przedszkolnego pojęcie czasu wolnego w literaturze Pojęcie muzykoterapii Pojęcie wychowania POZNANIE ŚWIATA - ROZWÓJ PSYCHIKI CZŁOWIEKA praca magisterska Praca nauczyciela prace dotyczące poziomu rozwoju mowy dzieci prace magisterskie prace z pedagogiki Problemy badawcze i hipotezy przedszkole przygotowanie dziecka Przykłady i analiza sytuacji eksperymentalnych próby korygowania wypowiedzi dzieci Rola małżeństwa i rodziny Rozwijanie czynności umysłowych dzieci Rozwój motoryczny dziecka w literaturze przedmiotu start szkolny Uroczystości przedszkolne Uzasadnienie wyboru tematu pracy Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności odróżniania figury i tła u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności rozpoznawania form geometrycznych (stałość spostrzegania) u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności różnicowania stosunków przestrzennych figur u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Współpraca przedszkola z rodzicami Współpraca rodziców z przedszkolem wstęp pracy magisterskiej Wybrane rodzaje dysfunkcji i ich znaczenie wychowanie wychowanie przedszkolne Wykorzystanie dramy w przedszkolu zajęcia otwarte Zmienne i wskaźniki z pracy licencjackiej z pracy magisterskiej ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STEFANA SZUMANA
%d blogerów lubi to: