Postępy dokonujące się w rozwoju mowy i myślenia dzieci

Rodzice pilnie śledzą postępy dokonujące się w rozwoju mowy i myślenia dzieci; odzwierciedleniem ich poglądów i ocen dotyczących tych kwestii są dane zawarte w tabelach 1 i 2.

Tabela nr 1. Ocena poprawności mówienia w środowisku rodzinnym (w opinii rodziców)

Opinia rodziców na temat   poprawności wypowiedzi

Liczba

%

potwierdzenie   poprawności

31

81,6

Zaprzeczenie

7

18,4

Razem

38

100

Dane zawarte w tabeli wskazują, że w zdecydowanej większości rodzice pozytywnie oceniają poziom poprawności językowej swoich dzieci.

Tabela nr 2. Ocena zasobu słownictwa dziecka w opinii rodziców.

Słownik   dziecka

Liczba

%

ubogi

średni

18

47,3

bogaty

20

52,7

Razem

38

100

 

Jak wynika z tabeli niewiele ponad 50% dzieci w opinii rodziców posiada bogaty zasób słownictwa, a blisko połowa średni zasób, co wskazuje na potrzebę systematycznej pracy nad rozwojem mowy.

Widzimy więc, że rozwój umysłowy w tym wieku jest bardzo złożony, a wychowanie umysłowe należy do istotnych składników, które rozwijają wszechstronnie osobowość, mają szczególnie na celu kształtowanie u dziecka stosunek do poznawanego świta i do samego siebie. Do naczelnych i podstawowych zadań pedagogicznych współczesnej rodziny należy kształtowanie osobowości dziecka. W środowisku rodzinnym kształtuje ono fundamenty swej osobowości na bazie zdobywanych tu doświadczeń i przeżywanych treści. Najbardziej jednak uwrażliwione jest na oddziaływanie wychowawcze rodziny dziecko w wieku przedszkolnym.

Wychowanie umysłowe to proces kształcenia dzieci poprzez rozwijanie aktywności i czynności intelektualnych, budzenie ciekawości i potrzeby wiedzy o świecie oraz poprzez przyswajanie elementarnych wiadomości i praktycznych umiejętności, przydatnych w życiu codziennym. Sfera intelektualna osobowości dziecka rozwija się poprzez planową, przemyślaną, systematycznie prowadzoną pracę rodziców nad kształtowaniem podstawowych pojęć i umiejętności.

Uświadomienie sobie przez rodziców prawidłowości rozwoju umysłowego, charakteryzujących dany okres wiekowy oraz celów procesu wychowania intelektualnego jest podstawowym warunkiem efektywności pedagogicznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Analiza wyników badań czyli modyfikatory rozwoju dzieci Czynniki egzogenne Czynniki mające wpływ na kształtowanie zainteresowań dojrzałość szkolna DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA STEFANA SZUMANA dziecko edukacja Efektywność metod aktywizujących Integracja sensoryczna koniec okresu przedszkolnego Kontakt z książką i czasopismem Metody aktywizujące a program wychowania przedszkolnego Metody aktywizujące w wychowaniu przedszkolnym w świetle literatury METODY BADAŃ PSYCHOLOGII PEDAGOGICZNEJ WEDŁUG STEFANA SZUMANA Metodyka i zakres preorientacji zawodowej w wychowaniu przedszkolnym Nauczyciel wychowania przedszkolnego nauka szkolna nauka w szkole NOWE WYCHOWANIE - ZAŁOŻENIA TEORETYCZNE Organizacja i przebieg badań Osoby opiekujące się dzieckiem Pamięć dziecka w wieku przedszkolnym pisanie prac Podstawa programowa wyznacznikiem programów wychowania przedszkolnego pojęcie czasu wolnego w literaturze Pojęcie muzykoterapii Pojęcie wychowania POZNANIE ŚWIATA - ROZWÓJ PSYCHIKI CZŁOWIEKA praca magisterska Praca nauczyciela prace dotyczące poziomu rozwoju mowy dzieci prace magisterskie prace z pedagogiki Problemy badawcze i hipotezy przedszkole przygotowanie dziecka Przykłady i analiza sytuacji eksperymentalnych próby korygowania wypowiedzi dzieci Rola małżeństwa i rodziny Rozwijanie czynności umysłowych dzieci Rozwój motoryczny dziecka w literaturze przedmiotu start szkolny Uroczystości przedszkolne Uzasadnienie wyboru tematu pracy Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności odróżniania figury i tła u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności rozpoznawania form geometrycznych (stałość spostrzegania) u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Wpływ Metody Weroniki Sherborne na rozwój zdolności różnicowania stosunków przestrzennych figur u dzieci uczestniczących w sesjach Ruchu Rozwijającego Współpraca przedszkola z rodzicami Współpraca rodziców z przedszkolem wstęp pracy magisterskiej Wybrane rodzaje dysfunkcji i ich znaczenie wychowanie wychowanie przedszkolne Wykorzystanie dramy w przedszkolu zajęcia otwarte Zmienne i wskaźniki z pracy licencjackiej z pracy magisterskiej ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STEFANA SZUMANA
%d blogerów lubi to: